W jaki sposób są montowane rolety podtynkowe?

rolety

Rolety podtynkowe są jednym z najczęściej wybieranych sposobów na wykończenie i zabezpieczenie okien od zewnątrz. Są trwałe, eleganckie i estetyczne. Na ich montaż zazwyczaj decydują się osoby, które są w trakcie budowy domu, jednak jest to również możliwe w przypadku już istniejącego budynku. Ze względu na specyfikę tych osłon okiennych ich montaż powinien być przeprowadzany wyłącznie przez specjalistów. Dzięki temu wszelkie prace przebiegną zgodnie z planem.

Jak powinno się montować rolety podtynkowe?

Rolety podtynkowe wyróżniają się tym, że cała skrzynka ukryta jest pod tynkiem, stanowiąc integralną część budynku. To sprawia, że skrzynka nie ingeruje w prezencję domu i wygląda estetycznie. O montażu rolet zewnętrznych najlepiej pomyśleć w trakcie budowy, ponieważ wtedy nie ma potrzeby ingerowania w strukturę budynku i można prawidłowo przygotować nadproże okienne. Głębokość wnęki powinna być dostosowana do wymiarów skrzyni, nie można również zapominać o ociepleniu.

Pierwszym krokiem montażu tego rodzaju rolet jest wykonanie nadproża. Powinno mieć ono kształt odwróconego L. Dzięki temu można  prawidłowo zakryć skrzynkę, nawet przy grubej warstwie ocieplenia. Drugim krokiem jest osadzenie okna. Ościeżnica zewnętrzna powinna znajdować się na jednej linii z nadprożem umieszczonym nad oknem.

Jak należy zamontować roletę?

Kolejnym krokiem jest montaż rolety. Prowadnice montuje się do ościeży okiennych, natomiast skrzynkę przytwierdza się do nich. Tył skrzynki i prowadnic powinien stanowić jedną linię.  Ostatnim etapem jest zabudowanie rolety za pomocą styropianu. Nie powinny być one w całości zakryte, ponieważ utrudni to znacząco dostęp do klapy rewizyjnej. Tak zamontowane rolety powinny prezentować się estetycznie, nie przepuszczać ciepła i płynnie pracować.

Wróć do bloga