Markiza czy pergola - co wybrać?

pergola

Wykańczając dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domownicy stają przed wieloma trudnymi wyborami. Konieczne jest dobranie różnego rodzaju elementów wyposażenia, a także wszystkiego, co ma budować zewnętrzne otoczenie budynku. Bardzo często każda z opcji wydaje się być dobra, przez co jeszcze trudniej podjąć ostateczną decyzję. Taka sytuacja ma bardzo często miejsce podczas wybierania sposobu zabudowania tarasów lub balkonów.

Lepiej zdecydować się na markizę, czy na pergolę?

Latem, kiedy dni są ciepłe i większość osób spędza sporo czasu na zewnątrz, konieczne jest zadbanie o odpowiednią ochronę przed zbyt dużą ilością promieni słonecznych. Do najczęściej wybieranych osłon zalicza się markizy oraz pergole. Obie opcje mają naprawdę dużo zalet. Markizy są osłonami montowanymi na elewacji budynku. Ich budowa jest stosunkowo prosta – składają się z metalowej konstrukcji oraz tkaniny. Ich montaż jest intuicyjny, dobrze chronią przed słońcem i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dużym plusem jest również możliwość automatycznego zwijania i rozwijania.

Pergole są większymi konstrukcjami, które mogą powstawać z naprawdę różnych materiałów. Dzięki temu można dopasować je do stylistyki domu. Tego rodzaju osłony nie są zamocowane do elewacji. Klasyczne pergole składają się ze szkieletu i osłony dachowej, bez ścian. Ten rodzaj osłony świetnie sprawdza się podczas spotkań przy obiedzie na świeżym powietrzu, jest także dobrą dekoracją.

Która z wymienionych opcji jest lepsza?

Tak naprawdę wybór jest zależny od osobistych preferencji. Zarówno markizy, jak i pergole mają dużo zalet. Markizy świetnie sprawdzą się w przypadku budynków, które nie mają dużego ogrodu. Pergole natomiast świetnie sprawdzą się na dużej posesji, gdzie jednocześnie będą stanowić element dekoracyjny.

Wróć do bloga